Ako šetriť vodou

Niekoľko stoviek eur ročne vypúšťame spoločne s pitnou vodou bez využitia do kanalizácie. Pritom tieto peniaze možno pomerne jednoducho ušetriť.

Nie je k žiadna veda, stačí popremýšľať a využiť moderné vodovodné batérie. Investícia sa pomerne rýchlo vráti a úspory sa budú časom zvyšovať, pretože cena vody stúpa každý rok o niekoľko percent nahor. Napríklad teraz je na päťnásobku toho, čo stála pred dvadsiatimi rokmi.

Ako možno ušetriť?
Tak počítajte: Jeden človek spotrebuje denne zhruba 90 litrov vody, čo je 32 kubíkov za rok. Prepočítané na peniaze je to 96,32 € , pretože priemerná cena za kubík vody sa teraz pohybuje okolo 3,01 € za kubík. V prípade štvorčlennej rodiny sa dostávame na 385,28 € ročne. K tomu ešte započítajte náklady na ohrev, ktoré sú oproti studenej vode najmenej trojnásobné, a dostanete sa na 674,24 € .

Viac ako štvrtinu z tejto sumy (vyše 170,- €) ušetríte, keď využijete vodovodné batérie s úspornými ECO kartušami. Ak si rodina zaobstará napríklad špičkové české vodovodné batérie METALIA 56 od firmy Novaservis, najneskôr do troch rokov sa jej náklady vrátia. A úsporu  možno ešte zvýšiť aj vďaka moderným perlátorom, ktoré rovnomerne zmiešajú vodu so vzduchom tak, že zachovávajú komfort umývania, ale výrazne znižujú spotrebu vody.

Tieto novinky oceníte predovšetkým v čase, keď sa vodomery otáčajú najrýchlejšie - pri kúpaní, sprchovaní či umývaní riadu pod tečúcou vodou.

EKO kartuše znižujú plytvanie vodou o 1/2

Vodovodné batérie vybavené EKO kartušou obmedzujú plytvanie teplou i studenou vodou. Vďaka zarážke v ovládaní prietoku sa pri bežnom používaní znižuje množstvo spotrebovanej vody až o polovicu.

Vďaka dvom polohám ovládania prietoku sa pri bežnom používaní znižuje množstvo spotrebovanej vody až o polovicu. Moderné perlátory dokážu ušetriť až päťdesiat percent vody vďaka tomu, že ju namiešajú so vzduchom  bez toho, že by utrpel komfort umývania či sprchovania.

 

NAPÍŠTE NÁM
* povinné údaje
Zavrieť

Prihlásenie

Získajte k nákupu nad 50€ fľašu vína zadarmo